Czy stulejka jest groźna? Wyjaśniamy
Stulejka to problem zdrowotny, z którym zmaga 1 na 10 mężczyzn. Charakteryzuje się ona problemem z odsłonięciem żołędzi prącia, co wynika z nadmiernego zwężenia otworu napletka.
Przyczyny występowania stulejki mogą być różnorodne i warto je poznać, aby zrozumieć, jak podejść do leczenia tej dolegliwości. Leczenie może przybierać różne formy i nie zawsze musi oznaczać konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.
Jednak czy stulejka jest groźna i rzeczywiście wymaga leczenia? Czym właściwie jest stulejka? Jak wygląda zabieg na stulejkę? Czym różni się stulejka fizjologiczna od stulejki wrodzonej? Odpowiadamy i objaśniamy.
Czym jest stulejka?
Stulejka to schorzenie, które dotyka nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Występuje w dwóch formach – całkowitej, gdzie napletek nie daje się w ogóle odsunąć z żołędzia penisa, nawet gdy jest on w stanie spoczynku, oraz częściowej, gdzie napletek można zsunąć w stanie spoczynku, ale podczas erekcji nie odsłania on żołędzia lub robi to z bólem i trudnością. Zdrowy napletek powinien bez problemu przesuwać się po żołędziu, zarówno w stanie spoczynku, jak i wzwodu, osiągając miejsce zwanym rowkiem zażołędnym.
U małych chłopców do około trzeciego roku życia, brak możliwości odsunięcia napletka jest uznawany za normalny stan fizjologiczny. U noworodków często zdarza się, że napletek jest naturalnie połączony z żołędzią przez substancję zwaną mastką.
Stulejka fizjologiczna (wrodzona)
W pierwszych latach życia chłopców często spotyka się zjawisko, które nazywane jest stulejką fizjologiczną. Wówczas napletek jest naturalnie połączony z żołędziem prącia. W miarę wzrostu dziecka i rozwoju jego narządów płciowych napletek zaczyna się oddzielać, co jest procesem naturalnym. W tym czasie należy zachować odpowiednią higienę, ale jednocześnie unikać siłowego ściągania napletka, co mogłoby prowadzić do uszkodzeń.
Z biegiem czasu, zwykle między trzecim a piątym rokiem życia, napletek powinien oddzielić się samodzielnie. Jeżeli jednak do piątego roku życia napletek pozostaje nieruchomy lub jego wąskie ujście utrudnia oddawanie moczu, zaleca się konsultację z urologiem pediatrą.
W przypadku, gdy stulejka fizjologiczna nie ustępuje samoistnie po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia, zalecana jest wizyta u specjalisty urologa. W leczeniu tego stanu często stosuje się maści sterydowe, które pomagają zmiękczyć i uczynić skórę napletka elastyczniejszą, co ułatwia jego odprowadzenie.
Stulejka nabyta
Stulejka patologiczna dotyka mężczyzn dorosłych i może być efektem utrzymującej się stulejki fizjologicznej lub wynikać z innych przyczyn. Często pojawia się jako rezultat powtarzających się zapaleń napletka i żołędzi, a także może być spowodowana urazami w tej okolicy. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do jej rozwoju, to długotrwałe stosowanie cewnika, nieodpowiednie praktyki masturbacyjne czy niekontrolowana cukrzyca.
Stulejka patologiczna może również rozwijać się na skutek różnych chorób skóry, takich jak egzema czy łuszczyca, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i podrażniona. To problem, który może wystąpić w każdym wieku i często jest związany z niewystarczającą higieną okolic intymnych. Brak odpowiedniej pielęgnacji prowadzi do gromadzenia się pod napletkiem różnych zanieczyszczeń, co z kolei zwiększa ryzyko infekcji i skutkuje stulejką patologiczną. W przeciwieństwie do wersji fizjologicznej ta forma stulejki nie ustępuje sama i wymaga interwencji medycznej.
W zależności od stopnia zaawansowania, stulejka dzieli się na pełną i niepełną, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Pełna stulejka charakteryzuje się tak silnym zwężeniem ujścia napletka, że uniemożliwia ono odsłonięcie żołędzi. Natomiast stulejka niepełna pozwala na częściowe odsłonięcie żołędzi lub na odprowadzenie napletka tylko wtedy, gdy penis jest w stanie spoczynku. W sytuacji erekcji może to być niemożliwe lub może powodować duży dyskomfort i ból, szczególnie gdy napletek zaciska się w rowku zażołędnym.
Najważniejsze pytanie. Czy stulejka jest groźna?
Pytanie, czy stulejka jest groźna, wzbudza ogromne zainteresowanie wśród pacjentów. Odpowiedź brzmi – nie. Stulejka nie jest groźna. Można z nią żyć. Jednak korzystna też nie jest, dlatego warto z nią walczyć.
Stulejka to dolegliwość, która może znacząco wpłynąć na jakość życia, ponieważ nierzadko zakłóca aktywność seksualną oraz utrudnia utrzymanie odpowiedniej higieny. To z kolei zwiększa ryzyko infekcji. W ekstremalnych przypadkach utrudnia oddawanie moczu. Zdaniem lekarzy, problem ten nie tylko dotyka mężczyzn, ale stanowi zagrożenie dla ich partnerek, zwiększając ryzyko infekcji i chorób nowotworowych u kobiet. Stulejka nie jest schorzeniem, które ustępuje samoistnie, a próby jej mechanicznego rozwiązania mogą prowadzić do powstawania mikropęknięć oraz dalszego zwężania napletka.
Wokół leczenia stulejki narosło wiele mitów. Wielu urologów przeciwstawia się poglądom, jakoby zabieg mógł powodować nadwrażliwość, zaburzenia funkcji seksualnych czy impotencję. Wręcz przeciwnie, zabieg może pomóc w przywróceniu prawidłowych funkcji seksualnych i być pomocny w leczeniu przedwczesnego wytrysku. Poza tym obrzezanie przed rozpoczęciem aktywności seksualnej może zmniejszać ryzyko raka szyjki macicy u kobiet, co wiąże się z mniejszym ryzykiem infekcji HPV.
Wpływ stulejki na życie codzienne i seksualne
Stulejka u mężczyzn może prowadzić do ograniczenia przyjemności płynącej z życia seksualnego. Wynika to z faktu, że skóra napletka zakrywa najbardziej wrażliwe części członka, co podczas stosunku czasem powoduje ból i dyskomfort. Mężczyźni zmagający się z tym schorzeniem mogą doświadczać erekcji, jednak niemożność odsłonięcia żołędzi przekłada się na gorsze doznania. Problemy takie jak utrata wzwodu czy przedwczesny wytrysk często wynikają właśnie ze stulejki. Ponadto ryzyko pęknięcia napletka podczas stosunku zwiększa szanse na infekcje u partnerki. Zalegające pod napletkiem wydzieliny sprzyjają rozwojowi infekcji, a nawet zwiększać ryzyko raka szyjki macicy u kobiet.
W kontekście niepłodności stulejka sama w sobie nie jest przyczyną problemów z poczęciem dziecka. Jednakże towarzyszące jej stany zapalne mogą wpływać na płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Jeśli chodzi o leczenie chirurgiczne stulejki, zarówno plastyka, jak i obrzezanie wymagają od pacjentów abstynencji seksualnej przez około miesiąc. Przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe dla prawidłowego procesu gojenia. Po operacji pacjenci muszą również przejść przez okres rekonwalescencji. Chociaż wymaga to pewnych wyrzeczeń, efektem jest powrót do pełnej sprawności seksualnej bez doświadczania bólu czy dyskomfortu.
Potencjalne komplikacje związane ze stulejką
Rzadko zdarza się, żeby stulejka prowadziła do komplikacji, jednak nie można wykluczyć ryzyka poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wśród potencjalnych zagrożeń znajdują się reakcje alergiczne wywołane przez stosowane leki, możliwość wystąpienia krwawień czy infekcji. W najbardziej ekstremalnych przypadkach może dojść do martwicy żołędzia, co w konsekwencji może wymagać amputacji.
Niepoddana leczeniu stulejka u najmłodszych pacjentów może prowadzić do stałego zwężenia napletka. W dłuższej perspektywie może to być przyczyną różnorodnych problemów zdrowotnych. Do najczęstszych należą kłopoty z oddawaniem moczu.
Rozpoznanie i leczenie stulejki
W celu zdiagnozowania stulejki u dziecka zazwyczaj wystarcza dokładne badanie fizykalne oraz analiza występujących objawów. W przypadku podejrzenia zapalenia żołędzia pierwszym krokiem jest zazwyczaj pobranie wymazu z napletka, który następnie jest badany w laboratorium. W zależności od rodzaju wykrytej infekcji leczenie może obejmować stosowanie antybiotyków lub maści przeciwgrzybiczych.
W przypadku stulejki nie zawsze jest wymagana interwencja chirurgiczna, szczególnie u młodszych chłopców. Możliwe jest delikatne odsuwanie napletka podczas kąpieli, jednak należy to robić ostrożnie, aby uniknąć bólu czy uszkodzenia napletka, które mogłoby prowadzić do jego późniejszego bliznowacenia. Lekarze często zalecają stosowanie maści sterydowych, które mogą wyeliminować potrzebę przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.
W przypadku stulejki u dzieci ważne jest leczenie ewentualnego stanu zapalnego oraz dbanie o odpowiednią higienę. Czasami stosuje się kremy z inhibitorami kalcyneuryny, które pomagają w odklejeniu napletka, umożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy inne metody zawodzą, konieczna może okazać się operacja. Zabieg ten, przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, polega na poszerzeniu ujścia napletka, co umożliwia jego swobodne przesuwanie. W bardziej skomplikowanych przypadkach może być wymagane obrzezanie lub inny zabieg chirurgiczny.
Obrzezanie jest często przeprowadzane w okresie niemowlęcym, ale może być wykonane w każdym wieku. Zabieg ten może być również niezbędny w przypadku dzieci, które doświadczają nawracających zapaleń żołędzi, infekcji dróg moczowych lub innych problemów zdrowotnych związanych z napletkiem.
U dorosłych mężczyzn pragnących pozbyć się stulejki zabieg okazuje się konieczny zdecydowanie częściej, niż u młodych chłopców. Możliwe są dwie metody – plastyka napletka, która polega na poszerzeniu otworu napletkowego, oraz obrzezanie, czyli usunięcie całkowite lub częściowe napletka. Obrzezanie jest bardziej radykalną metodą, ale jednocześnie minimalizuje ryzyko powrotu problemu, które może wystąpić po plastyce napletka. Proces gojenia trwa zwykle około dwóch tygodni, a pełna sprawność, w tym seksualna, jest zazwyczaj odzyskiwana po około miesiącu. Po zabiegu obrzezania, przez pierwsze tygodnie, mężczyźni mogą doświadczać dyskomfortu związanego z tarciem żołędzi o bieliznę, jednak z czasem uczucie to ustępuje.
There are no comments